Dzisiaj jest 18 Lipca 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:

Paratransit

Na rynku wydawniczym ukazała się nowa publikacja Bartosza Szpurka poświęcona dostosowaniu transportu miejskiego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wydawnictwo „Osoba z niepełnosprawnością w transporcie miejskim” zostało wydane w ramach projektu Media Disability.  

 

Szacuje się, że ponad 50 procent osób niepełnosprawnych korzysta regularnie z komunikacji miejskiej. Niepełnosprawni dojeżdżają środkami transportu publicznego do pracy, szkół, uczelni, zakładów opieki zdrowotnej oraz ośrodków i gabinetów rehabilitacyjnych. Obecnie w kraju usługi transportowe m.in. na rzecz osób z niepełnosprawnością świadczy blisko 200 przewoźników. 

Najmłodszym, w pełni dostosowanym taborem do potrzeb pasażerów z niepełnosprawnością ruchową, niewidomych i niedowidzących dysponują – zakłady komunikacji w Lesznie, Poznaniu, Kaliszu, Krakowie, Gdyni, Gdańsku, Warszawie i Augustowie. Tabor innych przewoźników nie jest w pełni przygotowany do przewozu osób niepełnosprawnych.   

Wydawnictwo tworzy 10 rozdziałów. Autor opisuje  w nich dostępność komunikacji miejskiej względem potrzeb osób z niepełnosprawnością w kraju i w wybranych krajach Unii Europejskiej, przybliża historię komunikacji miejskiej w Polsce  oraz przedstawia najnowsze wyniki badań – obrazujące przystępność stron internetowych dla osób z niepełnosprawnością przedsiębiorstw komunikacji miejskiej.

Wydawcą publikacji jest Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Lesznie oraz firma Solaris Bus & Coach SA.    

Książka dostępna jest Tutaj.