Dzisiaj jest 26 Kwietnia 2024, Piątek, imieniny obchodzą:

Zdrowotne właściwości żuru

Dodano: 18 kwietnia 2019

Żur gotowany z żeberkami, wędzonym boczkiem wieprzowym lub na wywarze pozostałym po ugotowaniu szynki lub białej kiełbasy, zaliczany jest do grona najważniejszych dań serwowanych podczas śniadania wielkanocnego. Zaleca się konsumowanie tej potrawy w rozsądnych ilościach, ponieważ zawiera wiele witamin oraz właściwości odżywczych.

 

Żur to zupa przyrządzana na bazie zakwasu z razowej mąki żytniej. Jej nazwa pochodzi od niemieckiego słowa Sauer, co oznacza kwaśny, zakwaszony. To jedna z najstarszych potraw serwowanych na Słowiańszczyźnie. Jej wyjątkowy zapach i smak kochają Polacy, Czesi, Słowacy i Białorusini.

Lekarze i dietetycy zalecają konsumowanie żuru w rozsądnych ilościach, ponieważ dostarcza organizmowi wiele właściwości odżywczych. Zawiera witaminy: A, C, E, B1, B2, oraz minerały takie jak mangan, magnez, cynk, żelazo, sód, potas i fosfor. Jest w nim również dużo białka i węglowodanów.

Żur jest potrawą zdrową, rozgrzewającą i lekkostrawną. Zupę mogą spożywać osoby w każdym wieku, z różnymi dolegliwościami. Nie tylko w okresie świąt Wielkanocnych… 

Czytaj również