Dzisiaj jest 18 Listopada 2018, Niedziela, imieniny obchodzą:

AKTUALNOŚCIRSS

Liczba zachorowań na raka wzrośnie

15 listopada 2018
Diagnostyka nowotworowa jest czasochłonna i skomplikowana, przez co wielu chorych traci szansę na przeżycie. WHO ocenia, że 1/3 zgonów można by uniknąć, gdyby proces ten był szybszy. Z pomocą przychodzą nowe technologie. Przykładem jest mikrosonda do wykrywania nowotworów piersi. Urządzenie spółki SDS Optic ma trafić na rynek w 2021 roku i pozwolić zmniejszyć umieralność na ten typ nowotworów o 30 proc. Tego typu rozwiązania umożliwiające przeprowadzenie mało inwazyjnych badań w czasie rzeczywistym będą potężnym przełomem w walce z nowotworami. To istotne o tyle, że według WHO liczba zachorowań na raka podwoi się w ciągu kolejnych dwóch dekad.

Cukrzyca dotyka w Polsce całe rodziny

15 listopada 2018
Cukrzyca jest chorobą społeczną. Dotyka nie tylko pacjentów, lecz także ich rodziny i najbliższe otoczenie. Mniej lub bardziej bezpośredni kontakt ma z tą chorobą kilkanaście milionów Polaków. Jednak aż 2/3 osób z nich przyznaje, że temat choroby nigdy nie pojawia się w rozmowach. Także sami pacjenci w zbyt małym stopniu zdają sobie sprawę z własnej sprawczości i odpowiedzialności za kontrolę przebiegu cukrzycy – wynika z opublikowanego właśnie raportu „Polska rodzina z cukrzycą”.

Stacja Racibórz bardziej dostępna

15 listopada 2018
Zwiększy się komfort obsługi pasażerów, pociągi sprawniej przejadą przez stację Racibórz. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę stacji Racibórz wraz z wybranymi elementami infrastruktury kolejowej przyległych szlaków w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E59 Kędzierzyn Koźle – Chałupki (Granica Państwa)”.

REKLAMA | Uczelnia bez barier

15 listopada 2018
Z roku na rok rośnie liczba osób niepełnosprawnych podejmujących studia licencjackie i magisterskie. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Komeńskiego w Lesznie jest jedną z nielicznych uczelni w regionie leszczyńskim w pełni dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Pacjenci z rakiem bez nowych leków

13 listopada 2018
Wbrew nadziejom członków Stowarzyszenia UroConti na listopadowej liście refundacyjnej nie pojawiły się nowe leki na zaawansowanego raka prostaty. Oznacza to, że polscy pacjenci nadal nie mają dostępu do szerszych możliwości korzystania z nowoczesnych i bezpiecznych terapii.

Senat zmieni przepisy dla niesłyszących

13 listopada 2018
Senatorowie zgodzili się z wnioskami Najwyższej Izby Kontroli, że osoby posługujące się językiem migowym powinny mieć możliwość porozumienia się z policjantami, strażakami, strażnikami gminnymi i ratownikami medycznymi. Przygotowany przez Senat projekt zmiany przepisów – który nakłada na te służby m.in. obowiązek świadczenia usług tłumacza migowego – został już przesłany do Sejmu.

Strefa aktywności i rekreacji bez barier

13 listopada 2018
W miejscu basenu przeciwpożarowego przy ul. Żółkiewskiego w Szczecinie powstanie strefa aktywności i rekreacji. Można tu będzie wypocząć i uciec od zgiełku miasta. Kompleks ma być dostępny dla osób niepełnosprawnych.