Dzisiaj jest 18 Sierpnia 2019, Niedziela, imieniny obchodzą:

AKTUALNOŚCIRSS

Poprawa dostępności w Wielkopolsce

15 sierpnia 2019
Blisko 3,8 mln złotych trafią z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do powiatów i miast województwa wielkopolskiego. Środki przekazane w ramach podpisanych umów pozwolą między innymi zwiększyć dostęp do rehabilitacji zawodowej i społecznej. Powstanie nowy warsztat terapii zajęciowej w Lesznie. A niepełnosprawni będą mogli korzystać z 32 mikrobusów specjalnie dostosowanych do ich potrzeb.

Praca w pozycji siedzącej a ból kręgosłupa

15 sierpnia 2019
Ból kręgosłupa coraz częściej nazywany jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Nic dziwnego – z badań wynika, że cierpi na niego już 60 proc. Polaków, a co szósta osoba odczuwa go bardzo często. Dane są tym bardziej niepokojące, że problem dotyka coraz młodszych osób. Powód? Siedzący tryb życia i związany z nim brak ruchu. W jaki sposób na co dzień dbać o kręgosłup? Co robić, kiedy ból się nasila i dokucza nam coraz częściej? Na te pytania odpowiada Karolina Hertman, fizjoterapeutka.

Rusza program „Dostępny lekarz”

15 sierpnia 2019
Częstochowa chce przyciągnąć lekarzy stypendiami, refundacją kosztów kursów specjalizacyjnych czy dofinansowaniem do wynajmu mieszkania z zasobów ZGM TBS. Do 6 września potrwa nabór studentek i studentów medycyny zainteresowanych miejskim stypendium.

REKLAMA | Uczelnia bez barier

15 sierpnia 2019
Z roku na rok rośnie liczba osób niepełnosprawnych podejmujących studia licencjackie i magisterskie. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Komeńskiego w Lesznie jest jedną z nielicznych uczelni w regionie leszczyńskim w pełni dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Wsparcie mobilności niepełnosprawnych

13 sierpnia 2019
Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z dofinansowania m.in. na kurs prawa jazdy czy zakup sprzętu samochodowego. Możliwości uzyskania wsparcia jest więcej, choćby na zakup skutera lub wózków o napędzie elektrycznym. Środki na ten cel pochodzą z PFRON-u, który przy wsparciu samorządów pomaga zwiększyć mobilność osób z niepełnosprawnościami. Jak zauważa prezes PFRON, ważnym zadaniem jest również szerokie dotarcie z ofertą do osób zainteresowanych.

Czkawka – objaw choroby?

13 sierpnia 2019
Wstrzymywanie oddechu, wypicie szklanki wody czy zjedzenie łyżeczki cukru lub miodu – to jedne z najpopularniejszych domowych metod na pokonanie czkawki. Najczęściej bowiem jest ona chwilową, niegroźną dolegliwością, spowodowaną mimowolnymi skurczami przepony, które w konsekwencji doprowadzają do krótkiego przerwania przepływu powietrza. W zdecydowanej większości przypadków nie stanowi również zagrożenia dla naszego zdrowia i życia. Czy istnieją jednak sytuacje, kiedy jej pojawienie się powinno nas niepokoić? Czy czkawka może być objawem choroby? Odpowiada internista dr n. med. Barbara Joanna Bałan.

Koniński MPEC bardziej dostępny

13 sierpnia 2019
Zakończyła się modernizacja budynku głównego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Koninie. Obiekt został odnowiony i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace adaptacyjne konsultowane były z Fundacją im. dra Piotra Janaszka „Podaj Dalej”.