Dzisiaj jest 19 Lipca 2019, Piątek, imieniny obchodzą:

Warsztaty dla opiekunów osób starszych

Dodano: 09 kwietnia 2019

Opieka nad seniorami niezdolnymi do samodzielnego funkcjonowania w wielu przypadkach spada na ich najbliższych – to oni w 80 proc. zapewniają pomoc osobom starszym. Niewątpliwie, gotowość rodzin do świadczenia pomocy swoim bliskim jest cennym zasobem. Aby jednak móc prawidłowo opiekować się osobą starszą, potrzebne są nie tylko chęci i dobra kondycja fizyczna. Potrzebna jest również profesjonalna wiedza, której wielu opiekunów naturalnych, niestety nie posiada.

 

Źródło: www.newseria.pl

Codzienna opieka nad osobą starszą to bardzo trudna praca, wymagająca od opiekuna nie tylko umiejętności praktycznych, ale też odpowiedniej wiedzy merytorycznej. Opiekun musi być gotowy na trudne i nieprzewidziane sytuacje związane ze złym zdrowiem bądź samopoczuciem seniora. Co jednak ważniejsze, musi być też świadomy tego, że nie w każdej sytuacji jest w stanie pomóc swojemu bliskiemu. Stąd tak ważne jest zrozumienie podopiecznego, tego, co dzieje się z jego ciałem, umysłem i emocjami, a także umiejętność radzenia sobie z własnymi reakcjami.

– Nieocenioną pomocą dla członków rodzin i innych osób prywatnych zajmujących się osobami starszymi okazują się kursy i szkolenia. Niestety, tych w dalszym ciągu jest zbyt mało. Stąd pomysł na trwający już cykl spotkań, podczas których opiekunowie zyskują szansę zdobycia praktycznej wiedzy, ale też podzielenia się swoimi trudnościami ze specjalistami z różnych dziedzin, na co dzień związanymi z opieką na osobami starszymi. Jest to forma wsparcia, której opiekunowie na prawdę potrzebują – tłumaczy Tomasz Piłat, dyrektor Akademii Opiekunów, zajmującej się profesjonalnym wsparciem opiekunów osób starszych.

Warsztaty organizowane przez Akademię Opiekunów oraz DPS Helclów odbywają się w każdą środę miesiąca, aż do końca listopada 2019 roku (z przerwą wakacyjną w lipcu i w sierpniu). Wśród prowadzących warsztaty znajdują się m.in. pielęgniarka, rehabilitant, psycholog oraz prawnik. W każdym miesiącu odbywają się cztery spotkania szkoleniowe, trwające ok. 3 godziny oraz warsztat w ramach tzw. grupy wsparcia zaplanowany na ostatni czwartek miesiąca.

Projekt „Poradnia opiekunów rodzinnych przy DPS Helclów w Krakowie” w pełni finansowany jest ze środków dzielnicowego budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, dlatego skierowany jest wyłącznie do mieszkańców I dzielnicy Krakowa (Starego Miasta) – jednak nie tylko opiekunów tam zamieszkałych, ale również tych, zajmujących się zameldowanymi tam osobami starszymi.

W kwietniu, uczestnicy warsztatów będą mieli szansę dowiedzieć się więcej m.in. w tematach:

- codziennej pielęgnacji osoby starszej

- prawidłowego odczytywania pojawiających się symptomów chorobowych oraz reagowania na nie

- wspólnej aktywizacji ruchowej – zarówno podopiecznego, jak i jego opiekuna

- pomocy prawnej dla osób, na co dzień opiekujących się seniorem

- dbania o własne zdrowie, fizyczne i psychiczne

Zapisu na warsztat dokonać można telefonicznie pod numerem telefonu 12 634 42 55 wew. 195 lub bezpośrednio, poprzez wizytę w DPS Helclów bądź Akademii. Dokładne harmonogramy spotkań publikowane będą na stronach internetowych obu organizacji oraz Facebook’owym profilu Akademii, zachęcamy do śledzenia aktualności oraz zapisów na wybrane warsztaty.

Czytaj również