Dzisiaj jest 5 Sierpnia 2020, Środa, imieniny obchodzą:

Stacja Krzeszowice już dostępna!

Dodano: 23 lipca 2020

Trzy perony zamiast dwóch, przejście podziemne zamiast kładki, wiadukt drogowy zamiast przejazdu i windy. Podróżni, dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., na stacji w Krzeszowicach wygodnie wsiadają do pociągów regionalnych i dalekobieżnych na międzynarodowej linii E 30. Mieszkańcy zyskali bezkonkurencyjną czasowo ofertę podróży. Projekt współfinansowany jest w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

 

„Stacja Krzeszowice zyskuje nowy blask dzięki rządowym inwestycjom. Takich miejsc w całej Polsce jest bardzo dużo. Konsekwentnie dążymy do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej” – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

W Krzeszowicach są dwa nowe 200 metrowe perony dla relacji aglomeracyjnych oraz 400 metrowy peron, z którego mogą odjeżdżać wszystkie pociągi dalekobieżne. Przygotowanie atrakcyjnych podroży z nowych peronów połączonych bezpiecznym przejściem pod torami wymagało również znaczących prac na stacji. Kolejarze wymienili tory, sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

„Na stacji Krzeszowice wszyscy mieszkańcy mają zapewniony wygodny dostęp do pociągów i atrakcyjnych podroży regionalnych i dalekobieżnych, dzięki realizacji Krajowego Programu Kolejowego. Takie efekty są również na innych stacjach Małopolski i na sieci kolejowej w Polsce. Konsekwentnie kończymy rozpoczęte inwestycje, sprawnie wykorzystujemy środki unijne i ogłaszamy przetargi na nowe zadania” – powiedział Ireneusz Merchel prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nowe perony przygotowane są do obsługi wszystkich pasażerów. Platformy są wyższe, dzięki czemu podróżnym łatwiej wsiąść do wagonów. Długie wiaty skuteczniej chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Perony wyposażone są w nowe oświetlenie i nagłośnienie. Będą zamontowane jeszcze w tym roku wyświetlacze z informacją o kursowaniu pociągów. Osobom niedowidzącym ułatwiają drogę wyraźne oznaczenia i nawierzchnia o zróżnicowanej strukturze. Na perony od ul. Daszyńskiego i Kolejowej można się dostać nowym przejściem podziemnym wyposażonym w windy.

Dla mieszkańców, po wschodniej stronie stacji, przygotowywana jest kładka, która zapewni dogodną i bezpieczną komunikację w rejonie stacji i w mieście. Obiekt będzie wyposażony w windy. Mieszkańcy skorzystają z przejścia przed końcem wakacji. Już od 2019 r. kierowcom i pieszym służy nowy wiadukt drogowy, wybudowany w miejscu przejazdu kolejowo-drogowego. Dzięki niemu zwiększyło się bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym. Podróżni dzięki windom, bez względu na możliwości ruchowe, mają dogodny dostęp do peronów.

Zmodernizowana stacja w Krzeszowicach to kolejny etap przebudowy linii z Krakowa do Katowic.

Czytaj również