Dzisiaj jest 18 Sierpnia 2019, Niedziela, imieniny obchodzą:

Portal Niewidzialni.eu ma 10 lat

Dodano: 22 stycznia 2019

Początki zawsze są najtrudniejsze. Trudno jest zrobić coś z niczego, a następnie utrzymać i nieustannie rozwijać. Nam się udało… Od 10 lat publikujemy historie ludzi, którym niepełnosprawność nie przeszkodziła w osiąganiu wyznaczonych celów i sukcesów, relacjonujemy wydarzenia sportowe i kulturalne, sprawdzamy dostępność transportu publicznego dla osób niepełnosprawnych, promujemy nowatorskie metody leczenia i rehabilitacji. Radzimy jak żyć aktywnie i zdrowo się odżywiać.

 

Prosta strona internetowa, która stała się portalem

– Dziesięć lat temu przygotowywałem reportaż telewizyjny o stronach internetowych prowadzonych przez osoby z niepełnosprawnościami. Temat aż tak bardzo mnie wciągnął, że stopniowo zacząłem się uczyć ich obsługi. W maju 2009 roku, podliczyłem drobne oszczędności i postanowiłem zainwestować te środki w prostą stronę internetową – wspomina Bartosz Szpurek, dyrektor Fundacji Kreatywni Niewidzialni i redaktor naczelny portalu Niewidzialni.eu. – Podchodziłem do tego przedsięwzięcia trochę sceptycznie. Nie do końca wierzyłem w powodzenie tego projektu, ponieważ trudno jest zrobić coś z niczego, a następnie utrzymać. Ale… Zaryzykowałem… Zleciłem wykonanie strony, dodałem kilka tekstów i zacząłem szukać możliwości pozyskania stałych czytelników – dodaje.

Początki były bardzo trudne. Portal przez blisko dwa lata działał i był utrzymywany bez żadnego wsparcia finansowego.

– Ciężko jest wypromować projekt adresowany do wąskiej rzeszy odbiorców. Tematyka niepełnosprawności nie jest medialna i interesująca dla reklamodawców. W tym czasie nie dysponowałem żadnym budżetem na promocję i reklamę, nikt też nie wykupiłby usługi reklamowej na portalu, którego nikt nie znał – tłumaczy Bartosz Szpurek. – W pierwszych miesiącach działalności skupiliśmy się głównie na aktualnościach, wydarzeniach krajowych i regionalnych. Codziennie rozwój naszego serwisu śledziło około 50 osób. Z miesiąca na miesiąc liczba ta sukcesywnie rosła, co motywowało nas do dalszej pracy nad udoskonalaniem serwisu – mówi redaktor naczelny portalu Niewidzialni.eu.

Praca i wiarygodność kluczem do sukcesu

– Jeżeli coś otwieramy tylko po to by na tym zarabiać, to prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu jest nikłe. Oczywiście prowadzenie każdej działalności wiąże się z jakimiś kosztami i wydatkami, ale pieniądze to nie wszystko. Praca, którą wykonujesz powinna być twoją pasją, dawać radość i satysfakcję. Ja ten cel osiągnąłem, nawet jeśli pracuję dwanaście godzin dziennie, również w weekendy – nie czuję zmęczenia – wyjaśnia Bartosz Szpurek.  

Z roku na rok coraz więcej dużych firm chce się promować na portalu Niewidzialni.eu i pozostałych serwisach internetowych prowadzonych przez Fundację Kreatywni Niewidzialni. Dzięki ich wsparciu radio Niewidzialni FM może promować bezpłatnie w blokach reklamowych te mniejsze, które oferują rabaty na różne usługi osobom z niepełnosprawnościami.

– U nas wszystko jest przejrzyste. Reklamy publikowane na naszych portalach pokrywają koszty ich działalności oraz realizacji produkcji dźwiękowych dla radia Niewidzialni FM – mówi Bartosz Szpurek. – Nasze serwisy nie są dotowane przez instytucje administracji publicznej, czy PFRON. I dobrze. Dzięki temu możemy być niezależni i obiektywni! Prowadząc portal, tytuł prasowy, czy inne medium informacyjne należy pamiętać, że zawsze najważniejszy jest adresat informacji – czyli czytelnik. To on jest naszym pracodawcą i recenzentem – dodaje redaktor naczelny portalu Niewidzialni.eu.

Do chwili obecnej na portalu Niewidzialni.eu zostało opublikowanych ponad 4900 tekstów poświęconych tematyce niepełnosprawności, nowatorskim metodom leczenia i rehabilitacji. Z oferty serwisu skorzystało ponad 5 milionów czytelników w przedziale wiekowym od 15 do 75 lat. 

Czytaj również