Dzisiaj jest 5 Sierpnia 2020, Środa, imieniny obchodzą:

Basen bez barier i ścieżka sensoryczna

Dodano: 03 października 2019

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 26 w Toruniu będą mogli korzystać ze specjalistycznego basenu i ścieżki sensorycznej, które wspomogą ich rehabilitację. Obiekt, który będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ma zostać otwarty w listopadzie br.

 

Źródło: www.kurier.pap.pl

Pływalnia przystosowana do potrzeb osób o ograniczonej sprawności powstaje od ubiegłego roku w kompleksie szkolnym przy ul. Fałata. Mieści trzy niecki – dwa baseny rehabilitacyjne, w tym basen pływacki z podnoszonym dnem, ułatwiającym wejście do wody, basen rekreacyjny, a także brodzik dla dzieci. W basenie rekreacyjnym, wyposażonym w pochylnię do zjazdu dla wózków basenowych, przewidziano takie atrakcje, jak: parasol wodny, masaż wodny i masaż powietrzny stóp, ławkę z dyszami masującymi oraz dwie kaskady wodne.

Prócz basenów w obiekcie znajdą się szatnie, natryski, toalety, pokój ratownika, magazyn sprzętu i pomieszczenie socjalne. W kondygnacji podziemnej ulokowano pomieszczenia techniczne niezbędne do obsługi basenu: magazyny, rozdzielnię elektryczną, hydrofornię, węzeł cieplny i pomieszczenia higieniczno-sanitarne.

„Obecnie budowa jest w stanie surowym zamkniętym, zaawansowanie rzeczowe prac wynosi 58 proc.” – mówi Sławomir Wiśniewski, p.o. dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów UMT. „Kończy się docieplanie ścian zewnętrznych basenu, wykonano też montaż fasady aluminiowej i stolarki zewnętrznej. Wnętrze zostało otynkowane, zamontowano system ruchomego dna basenu, trwa wykonanie sufitów podwieszanych i różne prace wykończeniowe – układanie płytek ściennych i posadzkowych, montaż ścianek wewnętrznych, prace sanitarne i instalacyjne, w tym montaż automatyki sterującej wodą w basenie”.

Trwa też zagospodarowanie terenu wokół - utwardzanie dróg, parkingów i chodników oraz budowa specjalnej ścieżki sensorycznej. Ścieżka ta będzie kolejna formą rehabilitacji dla podopiecznych placówki, uwzględniającą potrzeby i możliwości poznawcze osób z niepełnosprawnością sprzężoną. Znajdą się na niej różnorodne urządzenia służące do stymulacji polisensorycznej – zmysłów słuchu, wzroku, dotyku, smaku i równowagi.

Budowa obiektu ma się zakończyć w listopadzie. Koszt inwestycji to 10,5 mln zł brutto.

Czytaj również