Dzisiaj jest 28 Marca 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:

Ortopeda czy neurochirurg?

Dodano: 30 listopada 2021

Ostry ból kręgosłupa może pojawić się niespodziewanie, może być też efektem urazów czy nieprawidłowości nasilających się z wiekiem lub upływem czasu. Bez względu na przyczynę – warto, aby zdiagnozował go specjalista i wdrożył odpowiednie leczenie.

 

 Źródło: www.newseria.pl

Ostry ból pleców – pierwszy kontakt z lekarzem

„W przypadku silnego bólu pleców czy problemów z kręgosłupem bardzo często udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu, zwłaszcza jeśli do tej pory nie mieliśmy tego typu problemów zdrowotnych. Lekarz pierwszego kontaktu w takiej sytuacji zazwyczaj proponuje leki przeciwbólowe, które wpłyną na ból, natomiast nie zlikwidują jego przyczyny. Ortopeda będzie najlepszą opcją do pierwszego kontaktu w przypadku silnego bólu kręgosłupa. Podczas wizyty przeprowadzony zostanie wywiad, który jest niezwykle istotny przy podejmowaniu dalszych kroków leczenia. Dzięki niemu dowiemy się: jakie są konkretne dolegliwości, jak długo trwają, kiedy i czy się nasiliły – takie informacje dają nam jasny obraz sytuacji i pomagają w podjęciu dalszych kroków leczenia. W zależności od wstępnie postawionej diagnozy pacjentowi proponujemy albo leczenie farmakologiczne, wsparte dodatkowo np. ćwiczeniami u rehabilitanta, albo kierujemy na pogłębioną diagnostykę, która umożliwi znalezienie przyczyny bólu” – wyjaśnia lek. Przemysław Rychtik.

„Szukając podłoża dolegliwości ortopeda może skierować pacjenta na badania, które pomogą znaleźć przyczynę bólu i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli przyczyną bólu jest np. upadek czy nadmierne przeciążenie – to wówczas bardzo często pacjenci kierowani są na badanie RTG danego odcinka bądź całego kręgosłupa. W sytuacji gdy podłoże bólu znajduje się powierzchownie, w tkance podskórnej bądź mięśniowej, użyteczne może także okazać się wykonanie badania USG danego obszaru. Kiedy ból jest efektem poważnego upadku, dużego urazu, bądź badanie RTG nie oddaje pełnego obrazu – bez wątpienia pacjent kierowany jest na tomografię kręgosłupa, której wyniki są niezbędne do podjęcia dalszych kroków. Bardzo często również bóle kręgosłupa wynikają np. z układu nerwowego na tle wady postawy, wcześniejszego złamania bądź zmian zwyrodnieniowych – wówczas zalecamy wykonania badania rezonansu magnetycznego” – dodaje ekspert.

Do ortopedy powinniśmy się również udać, jeśli ból pleców pojawił się nagle, bez wcześniejszych historii urazowych czy wypadkowych. Wówczas jego podłożem mogą być np. wady postawy, stany zapalne czy wady wrodzone kręgosłupa, które specjalista jest w stanie zweryfikować na podstawie zleconych badań.

Ból pleców – kiedy to sprawa neurochirurga?

„Do neurochirurga trafia pacjent, którego ból związany jest z układem nerwowym i występuje w postaci np. promieniowania bólu do kończyn, drętwienia kończyn czy kłopotów z utrzymaniem moczu i stolca. To są objawy związane z patologią ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego i mogą wymagać leczenia chirurgicznego. Podczas wizyty przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, przeprowadzane jest badanie fizykalne oraz analizowane są badania obrazowe. To bardzo ważne aby na pierwszej wizycie mieć wykonany komplet badań, w tym zwłaszcza rezonans magnetyczny – to znacznie skraca czas diagnozowania i nie wymaga odbycia kilku wizyt. Dzięki takiemu badaniu obrazowemu z dużym prawdopodobieństwem jesteśmy w stanie znaleźć przyczynę i podjąć decyzję o sposobie leczenia” – wyjaśnia lek. Jurij Kseniuk

„Zazwyczaj pacjenci trafiający do neurochirurga dzielą się na kilka grup. Pierwsza większa grupa to pacjenci, u których zespoły bólowe kręgosłupa związane są ze zmianami w krążkach międzykręgowych i w przypadku pacjentów neurochirurgicznych będą to konflikty wypadniętych krążków nerwowych między korzeniami nerwowymi – które powodują promieniowanie bólu do kończyn, drętwienie i mrowienie, itp. Druga mniejsza grupa to pacjenci ze złamaniami wysokoenergetycznymi – urazowymi, związanymi z gwałtownym działaniem, oraz złamaniami niskoenergetycznymi – do których dochodzi np. w wyniku osteoporozy - tego typu złamania mogą występować samoistnie, zwłaszcza u starszej grupy wiekowej” – dodaje ekspert.

Oprócz wspomnianych, statystycznie dwóch największych grup, do neurochirurga zgłaszają się również pacjenci z objawami bardzo zbliżonymi do problemów neurochirurgicznych i są to np. schorzenia onkologiczne, zapalenia kręgosłupa czy stawów, a także choroby systemowe.  

Czy wizyta u neurochirurga oznacza operację?

Do neurochirurga kierowani są pacjenci u których leczenie zachowawcze nie przyniosło oczekiwanych skutków i jedyną metodą na wyleczenie jest zabieg chirurgiczny. Należy jednak pamiętać, że metody leczenia stosowane przez neurochirurgów nie zawsze oznaczają poważną operację, a mogą być tylko zabiegami małoinwazyjnymi. Stwierdzając patologię u danego pacjenta zawsze staramy się dobrać leczenie, które będzie adekwatne do danego schorzenia.  Bywają sytuacje, że ciężkie zabiegi inwazyjne są koniecznością, gdyż nie jesteśmy w stanie inaczej pomóc pacjentowi, mam tu na myśli np. operacje dysków szyjnych lub lędźwiowych kręgosłupa czy nerwów obwodowych po urazach oraz szereg innych sytuacji. Tam gdzie jest to możliwe, stosujemy metody mało inwazyjne i są to np.: iniekcje, terapie bólu czy endoskopowe usunięcie przepukliny dysku – podkreśla lek. Jurij Kseniuk

Warto dodać, że w sytuacji problemów z kręgosłupem, lekarz prowadzący bardzo często uzupełnia leczenie skierowaniem na rehabilitację, która ma ogromne znaczenie w procesie dochodzenia do zdrowia. Fizjoterapeuta stosuje wówczas zabiegi, które nie są bolesne – a wręcz przeciwnie – przynoszą pacjentowi ulgę oraz przyśpieszają procesy gojenia uszkodzonych bądź nadwyrężonych miejsc.

Czytaj również