Dzisiaj jest 25 Września 2022, Niedziela, imieniny obchodzą:

Nauka samodzielności w Niepołomicach

Dodano: 11 sierpnia 2022

W Niepołomicach (województwo małopolskie) powstanie mieszkanie chronione treningowe. Placówka będzie przygotowywała osoby niepełnosprawne do samodzielnego życia. Projekt jest finansowany ze środków z budżetu państwa.

 

Lokal zostanie udostępniony przez władze samorządowe. Jego lokatorzy będą mogli korzystać z nowoczesnej kuchni, bezpiecznej łazienki, umeblowanych pokoi, a także pomocy doświadczonych opiekunów i terapeutów. Koordynatorem projektu jest gmina Niepołomice.

Mieszkalnictwo wspomagane (treningowe) – obejmuje szeroki zakres usług społecznych służących przygotowaniu osoby z niepełnosprawnością do samodzielnej egzystencji. Może mieć charakter długotrwały (mieszkanie wspomagane zastępuje pobyt w wieloosobowej stacjonarnej placówce) lub prewencyjny (doprowadza do uzyskania samodzielności życiowej i sfinalizowania procesu wspierania). W Polsce działa ponad 900 mieszkań treningowych. Ich prowadzeniem zajmują się samorządy oraz organizacje charytatywne.

Niepołomice – to miasto położone w powiecie wielickim. Siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Niepołomice. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego. 

Czytaj również