Dzisiaj jest 25 Stycznia 2022, Wtorek, imieniny obchodzą:

Co Polacy wiedzą o cholesterolu?

Dodano: 16 listopada 2021

Jak wynika z raportu: „Świadomość Polaków na temat cholesterolu i metabolizmu” przygotowanego na zlecenie marki Berimal, o cholesterolu nadal wiemy niewiele. Mimo tego, iż większość (3/4) z nas nie ma wątpliwości co do dwóch największych mitów: o występowaniu podwyższonego poziomu cholesterolu tylko wśród osób starszych oraz wśród osób z nadwagą, to w mit o jajkach, których spożywanie ma niekorzystanie wpływać na zdrowie, wierzy…ponad połowa badanych (58 proc.).

 

Źródło: www.newseria.pl

Problem świadomości na temat cholesterolu nabiera znaczenia, kiedy zestawimy go z danymi dotyczącymi naszego zdrowia. A liczby są bezlitosne – blisko 20 milionów mieszkańców naszego kraju ma problem z jego podwyższonym poziomem [1]. Ilu z nas się bada?

O cholesterolu nadal wiemy niewiele, a świadomość definicji i prawidłowych norm laboratoryjnych jest na niskim poziomie. 4 na 10 Polaków zna pojęcie cholesterolu całkowitego, ale ogranicza się ono do określenia: „ogólny poziom cholesterolu”. 40 proc. badanych nie było w stanie podać żadnej definicji, a tylko 30 proc. ankietowanych zna jego prawidłowe normy. Poziom wiedzy na temat LDL wypada jeszcze bardziej niekorzystanie – 3 na 10 Polaków zna jego definicję, a co piąty przywołuje potocznie używane określenie: „zły cholesterol”. Zdarzają się również przypadki, gdzie LDL jest błędnie kojarzony jako „dobry cholesterol”. Blisko 50 proc. badanych nie było w stanie podać żadnej definicji LDL. Co ze znajomością norm? Tylko 19 proc. z nas potrafi wskazać jego właściwy poziom.

Jak często sprawdzamy poziom cholesterolu? 45 proc. ankietowanych zrobiło to w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, ale aż 1/3 nie pamięta, kiedy ostatnio wykonała takie badanie. Ponad 50% badanych, deklarujących podwyższony poziom tego wskaźnika, odczuwa przy tym jego znaczący, negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Kogo dotykają problemy z cholesterolem? Mężczyźni (28 proc.) nieco częściej od kobiet (20 proc.) deklarują jego podwyższony wskaźnik, jednak to panie (91 proc.) mają częściej ten fakt potwierdzony wynikami badań (mężczyźni – 80 proc.). Panowie częściej też stosują leki lub suplementy regulujące jego poziom (22 proc. vs 14 proc.).

Objawy, o których nie wiemy zbyt dużo

Co wiemy o objawach podwyższonego cholesterolu? Zaledwie 1/4 badanych potrafi wskazać właściwe oznaki świadczące o podwyższeniu wskaźnika, wymieniając przede wszystkim dotkliwy ból w nogach (27 proc.) oraz ból w klatce piersiowej (23 proc. wskazań). Niewiele ponad 20 proc. wskazuje na problemy z koncentracją oraz pamięcią, a 20 proc. na żółte zgrubienia na ciele. Niezwykle często mylimy też przyczyny oraz objawy podwyższonego poziomu cholesterolu, jako główny objaw wymieniając między innymi nadciśnienie oraz nadwagę (43 proc.). Co 4 badany nie był jednak w stanie w ogóle wskazać potencjalnych znaków, które są charakterystyczne dla podwyższonego poziomu cholesterolu.

Niezależnie od znajomości symptomów, pierwszym krokiem w przypadku wystąpienia niepokojących zmian zdrowotnych, powinna być konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu, który – chcąc sprawdzić poziom naszego cholesterolu, może zlecić wykonanie lipidogramu.

„Lipidogram to badanie polegające na określeniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Zalecany jest już od 20 roku życia, a po 40. roku życia bezwzględnie należy go badać regularnie. Jeśli wynik jest prawidłowy, wystarczy powtórzyć badanie raz na 5 lat. Natomiast osoby będące w grupie ryzyka, a więc palacze oraz ci, w rodzinach których występują choroby związane z układem krążenia, powinni wykonać lipidogram co najmniej raz do roku. Poza badaniami warto postawić na profilaktykę: aktywność fizyczną, zdrową dietę, odpowiednią suplementację. Niestety, tylko 18 proc. badanych stosuje leki lub suplementy regulujące poziom cholesterolu” – wyjaśnia ekspert Krzysztof Czerwiński.

Na profilaktykę stawia co drugi badany

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Berimal wynika, że jedynie 55 proc. Polaków zwraca uwagę na swoją dietę, wzbogacając ją o warzywa oraz owoce. Nieco mniej ankietowanych – 47 proc., stawia na regularną aktywność fizyczną. Aby zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu, warto wdrożyć do codziennej rutyny kilka zdrowych nawyków, przede wszystkim w zakresie stosowania zdrowej i zbilansowanej diety, regularnej aktywności fizycznej oraz odpowiedniej suplementacji wpływającej na regulacje poziomu cholesterolu. Warto również zrezygnować z używek, szczególnie papierosów oraz alkoholu, a także zredukować, o ile to możliwe, poziom codziennego stresu. Troszcząc się o swoje zdrowie warto pamiętać również o zdrowiu naszych najbliższych – wspólne kroczenie drogą ku poprawie stanu zdrowia i samopoczucia zwiększa skuteczność podjętych postanowień.

[1] Prawie 20 mln Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu | Cholesterol – Medycyna Praktyczna dla pacjentów (mp.pl)

Czytaj również