Dzisiaj jest 15 Maja 2021, Sobota, imieniny obchodzą:

Zdrowotne właściwości ananasa

Dodano: 04 maja 2021

Wzmacnia stawy, wspomaga gojenie kości po złamaniu, łagodzi stany zapalne. Ananas należy do grupy owoców zawierających witaminy regulujące prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Można go spożywać regularnie, jako dodatek do różnych potraw, o każdej porze roku.

 

Ananas pochodzi z Brazylii. W XVII wieku uważany był za owoc królów. Do Europy dotarł w 1672 roku. Pierwsza plantacja została założona w Anglii. Obecnie jest uprawiany m.in. na Kubie, Florydzie, a także w Afryce i Azji.

Lekarze i dietetycy zalecają konsumowanie ananasa w rozsądnych ilościach, ponieważ dostarcza organizmowi wiele właściwości odżywczych. Zawiera witaminy: A, C, E, K, B6, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy, oraz minerały: potas, fosfor, cynk, żelazo, wapń, sód i magnez.

Ananas posiada również wiele właściwości leczniczych. Wzmacnia stawy, wspomaga gojenie kości po złamaniu, łagodzi stany zapalne, działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, zapobiega osteoporozie oraz przywieraniu bakterii chorobotwórczych do ścian dróg moczowych. Ale nie tylko… Często znajduje zastosowanie w leczeniu pacjentów u których zdiagnozowano infekcje skórne.

Potrawy przyrządzane na bazie tego owocu są smaczne i zdrowe. Ananas może zostać wykorzystany do przygotowania wielu posiłków, m.in. domowych wypieków, soków, deserów, surówek i sałatek.

Czytaj również