Dzisiaj jest 20 Kwietnia 2024, Sobota, imieniny obchodzą:

Wielki finał programu PoZdro!

Dodano: 08 września 2020

Dobiega końca wrocławska edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, w którym wzięły udział dzieci z Wrocławia i ościennych gmin. Opieka i wsparcie specjalistów dały efekty w postaci zdrowych zmian w życiu uczestników Programu oraz ich rodzin. Czas na podsumowanie.

 

Źródło: www.newseria.pl

6 lat działań prozdrowotnych w stolicy Dolnego Śląska

Wrocław jest jednym z 4 miast w Polsce, w których od 8 lat prowadzono Program PoZdro!. Przebadano do tej pory 24 000 dzieci, a ponad 60 000 skorzystało z jego różnych form. Wrocławska edycja Programu rozpoczęła się w 2015 roku i początkowo objęła swoim działaniem szkoły gimnazjalne (dzieci w wieku 13 – 14 lat), następnie dzieci w wieku 10 lat. Całość działań podzielono na dwa etapy. W pierwszym prowadzono diagnozy i badania profilkatyczne za pomocą Elektronicznego Systemu Medycyny Szkolnej. W drugim etapie skoncentrowano się na rodzinach, w których występuje nadwaga lub otyłość. Wyniki świadczą o sukcesie, ponieważ ponad 63 % dzieci zmieniło nawyki żywieniowe i sportowe na tyle, by poprawił się ich skład masy ciała, spadł centyl BMI i wzrosła ich samoocena, o czym uczestnicy z chęcią opowiadają.

„Ten 1,5 roczny projekt pozwolił mi się poczuć lepiej – mniej się męczyłem, szybciej biegałem, ale również przestałem martwić się jak wyglądam. Po pierwszych efektach też mocno uwierzyłem, że potrafię, że mam silną wolę, że dam radę. Dzięki temu mogłem zmienić drużynę sportową, z 2 treningów przejść na 5 treningów w tygodniu. I dostałem się do szkoły sportowej” – mówi Bartosz Kubacki, 13-latek biorący udział w Programie

W badaniach, czyli w I etapie we Wrocławiu wzięło udział 8 282 dzieci, z kolei do drugiego etapu zakwalifikowało się 1 035 dzieci, z czego dominująca część kontynuowała wspólną pracą nad swoim stylem życia i zdrowiem.

Skala przeprowadzonych działań czyni PoZdro! kompleksowym projektem, który odpowiada na szybko rosnące zjawisko występowania nadwagi, otyłości, cukrzycy typu 2 oraz innych chorób cywilizacyjnych w społeczeństwie. Początkowo do udziału w Programie zaproszono dzieci w wieku 13 lat. To ważny moment w życiu młodego człowieka, bo właśnie wtedy utrwalają się jego nawyki żywieniowe i styl życia, co ma bardzo istotny wpływ na ryzyko zachorowania na cukrzycę, zwłaszcza typu 2. Dla zwiększenia skuteczności Programu od 2017 roku badania prowadzone są również w grupie 9-10 latków. Dzięki temu zyskano jeszcze większą wiedzę na temat kondycji i zdrowia polskich dzieci, co pozwoli skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia u nich w wieku dorosłym cukrzycy typu 2 oraz innych chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia tętniczego czy podwyższonego poziomu cholesterolu.

„Poprzez Program PoZdro! chcemy podnosić świadomość zdrowego trybu życia, kształtować wybory i zachowania prozdrowotne u dzieci. Robimy to profesjonalnie i kompleksowo, we współpracy ze specjalistami, lekarzami, trenerami” – tłumaczy dr Piotr Soszyński, Przewodniczący Rady Naukowej Programu „PoZdro!”.

Zanim Program wystartował, organizatorzy musieli przeprowadzić dokładną analizę sytuacji wyjściowej oraz potrzeb dzieci i ich rodzin. Opinie specjalistów wskazywały na to, że wszelkie działania w zakresie poprawy stanu zdrowia są bardzo pożądane. W Polsce aktywność rodzin wynosi jedynie 8-20 proc. Wśród dzieci aż 70 proc., wykazuje za małą aktywność. Dane epidemiologiczne pokazują, że 1/3 Polaków choruje na choroby dieto-zależne.

„Żyjemy w świecie, który wymaga od nas dbania o nasze zdrowie ze szczególną starannością. Nasz wpływ na odporność organizmu, jest niepodważalny, a w  ramach tego co możemy robić jest: m.in. dbanie o prawidłowe żywienie, które będzie jakościowo i ilościowo dopasowane do potrzeb organizmu, regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu oraz wsparcie i bliskość rodziny. Programy takie jak PoZdro! są potrzebne Polskim dzieciom i młodzieży oraz rodzicom, aby potrafili małymi krokami przy asyście specjalistów, eliminować te nawyki, które im nie służą, i zamieniać je na takie, które będą poprawiały stan zdrowia dziecka, celem uniknięcia w przyszłości chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca typu 2” – wyjaśnia prof. dr hab. med. Małgorzata Myśliwiec, Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ostatecznie w Programie wzięło udział 67 szkół, przebadano 8 282 dzieci, a  1 035 z nich zakwalifikowano do dwuletniej Zintegrowanej Opieki Indywidualnej PoZdro! Program objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz honorowym patronatem Ministra Zdrowia.

Czytaj również