Dzisiaj jest 25 Kwietnia 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:

Szansa na powrót do społeczeństwa

Dodano: 04 lutego 2020

Przygotowują smaczne i zdrowe obiady, poznają nowych ludzi oraz zarabiają na godne życie. Spółdzielnia socjalna „Kto Rano Wstaje”, założona przez Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Warszawskiej, pomaga wychodzić na prostą osobom, których celem jest powrót do społeczeństwa przez podjęcie stałej pracy i zerwanie z nałogami. Szansę ma każdy…

 

Warszawska spółdzielnia socjalna „Kto Rano Wstaje” powstała w 2013 roku z inicjatywy Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola. Projektem objęto osoby wykluczone społecznie, które otrzymały szansę na wyjście z bezdomności i alkoholizmu przez podjęcie zatrudnienia w placówce założonej przez Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Pracę w spółdzielni znalazły osoby bezdomne, uzależnione od alkoholu oraz niepełnosprawne. Obecnie pracuje tu 15 osób, z różnymi problemami. Dziesięć zostało zatrudnionych na umowę o pracę, pięć na umowę zlecenie.

Kuchnia spółdzielni socjalnej przygotowuje posiłki dla podopiecznych wolskiego ośrodka pomocy społecznej. Smaczne obiady trafiają do osób chorych i niepełnosprawnych, które nie mogą wyjść z domu ani skorzystać z pomocy najbliższych. Obiady z „Kto Rano Wstaje” dowożone są również do domów dziennego pobytu. Ciepłe, zdrowe posiłki, są przygotowywane według zaleceń dietetyka.

„Dania odpowiadają potrzebom żywieniowym odbiorców. Przygotowujemy posiłki dwudaniowe dla osób na diecie cukrzycowej, na diecie lekkostrawnej, oraz na diecie niskopotasowej. Obiady dostarczane są od poniedziałku do soboty. W sobotę dowozimy posiłek na niedzielę, który można schować do lodówki i odgrzać następnego dnia” – wyjaśnia Wojciech Jóźwiak, menadżer spółdzielni socjalnej „Kto Rano Wstaje”.

Ciepłe dania przygotowywane przez kucharzy spółdzielni socjalnej „Kto Rano Wstaje” cieszą również podniebienia seniorów mieszkających na warszawskiej Woli. Korzystają z nich osoby samotne, które nie mają rodziny, lub których bliscy mieszkają w innym mieście. Miesięcznie kuchnia wydaje 400 zestawów obiadowych, które seniorom dowozi kierowca placówki.

„Dla nas priorytetem jest jakość. Nasi pracownicy wkładają w swoją pracę wiele serca. A co najważniejsze, obalamy krzywdzące stereotypy na temat osób bezdomnych. Ludzie bardzo różnie reagują, oceniają takie osoby, a ja gwarantuję, że dania produkowane w naszej spółdzielni są zdrowe i bezpieczne. Jeśli chodzi o produkty, których używamy do przygotowania posiłków, to ich dostawcami są lokalne firmy, cieszące się nieskazitelną opinią w branży spożywczej” – tłumaczy Wojciech Jóźwiak.

Działalność spółdzielni socjalnej jest bardzo szeroka i sukcesywnie rozbudowywana. Obecnie rozwijane są usługi cateringowe dla klientów instytucjonalnych. Posiłki w „Kto Rano Wstaje” zamawiają prywatne firmy, fundacje, urzędy i ministerstwa. Każda oferta jest szyta na miarę, dostosowywana do potrzeb zamawiającego.

Spółdzielnia oferuje też inne usługi: dezynsekcji oraz kompleksowego sprzątania lokali mieszkalnych. Tego rodzaju zleceń jest coraz więcej, ich realizacją zajmuje się odrębny zespół. Dział cateringu liczy obecnie 10 osób, a 5 osób zajmuje się usługami związanymi ze sprzątaniem i dezynsekcją. Pracownicy rekrutują się spośród podopiecznych schroniska dla osób bezdomnych, prowadzonego przy ul. Żytniej przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

„Misją spółdzielni jest wyprowadzanie z bezdomności. Czterech naszych pracowników już się usamodzielniło  – otrzymało mieszkania socjalne od miasta. Teraz swoją wiedzę i doświadczenie przekazują nowym kolegom i koleżankom, którzy są gotowi podjąć pracę” – mówi Wojciech Jóźwiak.

Ten rok będzie szczególny w historii warszawskiej spółdzielni socjalnej Caritas. W maju opuści ona obecną siedzibę przy ul. Żytniej i przeniesie się do przestronnego budynku przy ul. Sosnkowskiego. Powstanie tam nowoczesna kuchnia i lokal gastronomiczny z salą konsumencką, będzie można więc nie tylko zamówić catering, ale i zjeść posiłki serwowane na miejscu.

Czytaj również