Dzisiaj jest 16 Lutego 2019, Sobota, imieniny obchodzą:

Stacja Leszno bardziej dostępna

Dodano: 26 czerwca 2018

Podróżni dogodniej skorzystają z pociągów dzięki komfortowym peronom i windom oraz przedłużonemu przejściu dla pieszych na stacji Leszno. Zmodernizowane tory i nowoczesne urządzenia sterowania zwiększą poziom bezpieczeństwa na trasie Czempiń – Rawicz. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach projektu zmodernizują perony na 5 stacjach i 6 przystankach. Będzie 7 nowych bezkolizyjnych skrzyżowań.

 

Dla podróżnych korzystających z pociągów na stacji Leszno istotnym efektem przebudowy stacji będą wygodne perony, wyposażone w ławki, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz czytelne oznakowanie. Dzięki windom łatwiejszy będzie dostęp do pociągów dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Zmodernizowane i przedłużone o 23 m podziemne przejście zapewni bezpieczną komunikację od budynku dworca na perony i dalej, aż na drugą stronę stacji do ul. Towarowej, gdzie miasto planuje parking. Przejście będzie przebudowane do szerokości 6 m, dobrze oświetlone i odnowione. Od podstaw będzie wybudowany 50 m odcinek. Zarówno wyjście z tunelu na ul. Towarową jak i wyjścia na perony nr 1 i 2. będą miały windę. Dźwigi ułatwią komunikację osobom o ograniczonej mobilności. Zwiększony zakres prac na stacji, to poza przedłużeniem przejścia, także przebudowa kanalizacji sanitarnej oraz wyburzenie budynku kolidującego z nowym odcinkiem tunelu.

Obecnie na stacji Leszno trwają prace torowe i budowa przejścia. Widać zabezpieczony stalowymi ściankami wykop. Wykonawca rozpoczął zbrojenie konstrukcji obiektu pod dwoma torami. Wyburzany jest budynek. Następnie nad przygotowanym tunelem dla pieszych ułożone będą tory. Zakończy się także, prowadzona obecnie, budowa peronu nr 2. Finał prac zaplanowano na 3 kwartał br.

Przedłużenie przejścia, udogodnienie dla mieszkańców, łączyło się z rozszerzeniem prac na stacji Leszno. Dodatkowe roboty i uzgodnienia, związane z przedłużeniem tunelu wymagały korekty harmonogramu robót. Niezbędne było także uzyskanie pozwolenia na budowę. Zmiany związane z budową przejścia wprowadzono na wniosek Miasta.

Nowe perony między Czempiniem a Lesznem

Na koniec czerwca na szlaku Stare Bojanowo - Przysieka Stara – Kościan planowane jest zakończenie prac w jednym torze (nr 1). Na trasie są już zamontowane podkłady i szyny. Widać nowe przepusty. Rozwieszana jest sieć trakcyjna. Na stacjach budowane są nowe perony, dostosowane także dla osób o ograniczonej mobilności. Kolejny etap prac obejmie drugi tor (nr2). Wówczas pociągi będą kursować po nowym torze.  

W Rawiczu tunelem na nowy peron i przejazd pod torami

Na stacji w Rawiczu budowany jest nowy peron wyspowy. Bezpieczną komunikację zapewni nowe przejście podziemne. Stacja z komfortowymi peronami i windą będzie dostępna dla osób o ograniczonej mobilności. W mieście zwiększy się poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Przejazd w poziomie torów zastąpi wiadukt kolejowy na ul. Piłsudskiego.

Na odcinku od granicy województwa dolnośląskiego do Rawicza modernizowany jest jeden z dwóch torów (nr 2). Ze względu ograniczone możliwości kursowania składów, obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. Jest ona już ujęta w rozkładzie jazdy. Szczegółowe informacje podają także przewoźnicy.

Na stacji w Bojanowie będą dwa nowe perony. Obsługę pasażerów ułatwi winda oraz nowe przejście podziemne. Modernizowane są także tory.

Na szlaku Bojanowo – Rydzyna - Leszno budowane są nowe perony w Kaczkowie i Rydzynie. Na tym odcinku modernizowany jest także jeden z dwóch torów. Zakończenie prac przy torze zaplanowano na 3 kwartał br. W kolejnym etapie modernizowany będzie drugi tor.

Czytaj również