Dzisiaj jest 26 Maja 2020, Wtorek, imieniny obchodzą:

Oni to My

Dodano: 24 października 2019

W sobotę, 26 października w Lublinie odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach akcji „Oni to MY” Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami”. Jego celem jest ograniczenie stygmatyzacji i autostygmatyzacji osób seropozytywnych, ich rodzin oraz przyjaciół. W programie zajęcia z radzenia sobie ze stresem oraz praktyczne wskazówki jak odpowiadać na trudne pytania. Warsztaty realizowane są ze środków przekazanych Stowarzyszeniu „Bądź z nami” jako laureatowi konkursu Pozytywnie Otwarci przez Gilead Sciences.

 

Źródło: www.newseria.pl

Uczestnicy zapoznają się z metodami opanowywania stresu, takimi jak zapewnianie sobie czasu dla siebie, radzenie sobie z napięciem mięśniowym oraz umiejętność wypoczywania i śmiechu. Poruszona będzie kwestia „szklanki do połowy pustej lub pełnej”, a także pozytywna rola masażu, tańca czy gorącej kąpieli jako lekarstw na stres fizyczny. Ważną częścią spotkania będzie sesja na temat trudnych pytań, przy czym odpowiedzi będą opracowywane wspólnie poprzez zebranie doświadczeń uczestników. Chodzi tu o pytania, takie jak np. „co zrobić jeśli pracodawca zażąda wyniku testu?”, albo „czy lekarz z prywatnej placówki może odmówić zabiegu?”. Kolejnym istotnym tematem będzie główna przeszkoda w pełnieniu ról społecznych – stygmatyzacja oraz autostygmatyzacja, czyli zaniżenie własnej wartości i poczucia bezpieczeństwa w odpowiedzi na negatywne reakcje otoczenia. Warsztaty pomogą wypracować skuteczne strategie radzenia sobie z ich skutkami.

 „Poprzednie warsztaty pokazały, jak dużym atutem jest spotkanie osób zakażonych i niezakażonych. Obie strony mają szansę, czasami po raz pierwszy, wysłuchać historii o swoich przeżyciach, przyjrzeć się nawzajem swoim lękom, wyjaśnić wiele niedomówień” – mówi Joanna Gałaj, koordynatorka projektu ze Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami”. – „Dzięki naszym warsztatom chcemy wyjść poza schemat: HIV to Oni, funkcjonujący na równoległej, niestycznej płaszczyźnie z tą, na której żyjemy My”.

„Każda diagnoza HIV dotyka nie tylko samego zakażonego, ale też jego rodzinę i przyjaciół. Oznacza to, że - jak podaje NIZP-PZH – w okresie od 1985 roku do połowy 2019 w obliczu HIV stanęło w Polsce nie tylko ponad 24 tysiące osób zakażonych, ale także ich bliscy” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci. „I choć istnieją programy pomocowe dla osób seropozytywnych, to niewiele takich programów wspiera ich rodziny. Stowarzyszenie „Bądź z nami” wychodzi naprzeciw potrzebom osób pośrednio żyjących z HIV. Cieszę się, że możemy wspierać to działanie. Jestem przekonany, że przyczyni się ono do zmniejszania stygmatyzacji oraz autostygmatyzacji osób zakażonych, ich rodzin i przyjaciół”.

Czytaj również