Dzisiaj jest 24 Lutego 2020, Poniedziałek, imieniny obchodzą:

Niepełnosprawność niczego nie ogranicza

Dodano: 26 września 2019

W Polsce osób z niepełnosprawnościami jest niemal 4,7 mln [1]. To aż 12,2 proc. ludności kraju! Fundacja Eco Textil i Polski Czerwony Krzyż starają się ułatwić ich codzienne funkcjonowanie. W tym celu organizacje tworzą wiele wspaniałych inicjatyw wspierających osoby niepełnosprawne.

 

Wyjątkowa pomoc dla wyjątkowych ludzi

Fundacja Eco Textil powstała w 2012 roku. Od początku swojej działalności skupia się na pomocy osobom borykającym się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Fundacja wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem przekazała prawie 6000 rowerów trójkołowych do osób indywidualnych oraz do 200 bezpłatnych wypożyczalni utworzonych na terenie całego kraju. W czerwcu działalność ta została rozszerzona o dostarczenie do wypożyczalni wózków, balkoników i kul. rozszerzyliśmy działalność wyposażając wypożyczalnie w wózki balkoniki i kule.

Każdy może mieć swój własny Tour de Pologne

Działalność Fundacji opiera się nie tylko na przekazywaniu sprzętu. Organizacja wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem chce także pokazać, że niepełnosprawność nie musi oznaczać wykluczenia w sferze sportowej i społecznej. Osiągnięcie tego celu było możliwe m.in. podczas 76. edycji największej kolarskiej imprezy w Polsce – Tour de Pologne. Czegoś takiego w Polsce nikt jeszcze nie zrobił!

5 sierpnia w Zabrzu na trzecim odcinku wyścigu, kilka godzin przed finałowym wjazdem kolarzy, odbył się pierwszy w historii Tour de Pologne przejazd osób niepełnosprawnych. Organizacja przejazdu miała na celu pokazanie, że osoby niepełnosprawne mogą aktywnie spędzać czas i dołączać do sportowych aktywności. Wydarzenie było także formą podziękowania osobom, które oddają niepotrzebne ubrania i tekstylia do pojemników oznaczonych logiem PCK lub Eco Textil, ponieważ to właśnie dzięki środkom pozyskanym z recyklingu odzieży sprzęt rehabilitacyjny i trójkołowe rowery są przekazywane osobom niepełnosprawnym.

„Poprzez zorganizowanie wspólnego przejazdu chcieliśmy pokazać, że osoby niepełnosprawne mogą aktywnie spędzać czas i dołączać do sportowych aktywności. Uczestnictwo w tak doniosłym wydarzeniu, jakim jest Tour de Pologne było dla nich ogromnym przeżyciem” – mówiła w Zabrzu Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil

Początek działania na ogromną skalę

Choć emocje po przejeździe jeszcze nie opadły, Fundacja Eco Textil już intensywnie pracuje nad zupełnie nowym projektem. „Jeszcze jesienią tego roku chcemy uruchomić bezpłatną, internetową wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Będzie to największa tego typu wypożyczalnia w Polsce. Wypożyczyć będzie można m.in. rowery, łóżka rehabilitacyjne z materacami przeciwodleżynowymi, chodziki i wózki” – dodaje Monika Lipnicka. Sprzęt będzie dostępny całkowicie bezpłatnie dla osób prywatnych, wypożyczający pokrywa jedynie koszt dostarczenia i odesłania przesyłki. O szczegółach można przeczytać na stronie internetowej Fundacji Eco Textil.

[1] http://www.niepelnosprawni.gov.pl/index.php?c=page&id=78

Czytaj również