Dzisiaj jest 25 Kwietnia 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:

Na jaskrę najczęściej chorują kobiety

Dodano: 16 listopada 2016

Coraz więcej osób choruje na jaskrę. To druga najczęstsza przyczyna utraty wzroku na świecie diagnozowana u kobiet i Azjatów. Na Galucomę choruje 70 mln osób.

 

 

Jaskra – to grupa chorób oczu prowadząca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki. Głównym czynnikiem powodującym uszkodzenie nerwu wzrokowego w jaskrze jest nadmierny wzrost ciśnienia śródgałkowego poprzez stosowanie leków ułatwiających odpływ cieczy z gałki ocznej.

Jaskra diagnozowana jest u osób, które ukończyły 40 lat. Jej następstwem mogą być m.in.: choroby gałki ocznej i kardiologiczne, zaburzenia krążenia obwodowego, migrena i bóle głowy.

Jaskrę można leczyć: farmakologicznie, laseroterapią i operacyjnie. Zabieg chirurgiczny zalecany jest w jaskrze wrodzonej i pierwotnej. Skierowanie na operację, po przebadaniu pacjenta wypisuje okulista.

W Polsce na Galucomę choruje około 200 tys. osób. Liczba pacjentów u których choroba jest rozpoznawana sukcesywnie rośnie. Szacuje się, że w 2020 roku liczba osób z jaskrą na świecie wzrośnie do blisko 80 milionów.

Czytaj również