Dzisiaj jest 24 Kwietnia 2024, Środa, imieniny obchodzą:

Muzeum Wsi Lubelskiej bez barier

Dodano: 26 listopada 2020

Ponad pięćdziesiąt wystaw stałych Muzeum Wsi Lubelskiej zostanie udostępnionych osobom niesłyszącym i słabosłyszącym. Lubelski skansen stanie się bardziej dostępny dla osób niepełnosprawnych dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach projektu „Ręce pełne słów. Dostosowanie formy przekazu treści ekspozycji muzealnej do potrzeb osób głuchych”.

 

Celem projektu „Ręce pełne słów. Dostosowanie formy przekazu treści ekspozycji muzealnej do potrzeb osób głuchych” jest promowanie idei likwidacji barier dyskryminujących osoby niepełnosprawne i ich współuczestnictwa w kulturze. W ramach przedsięwzięcia, do potrzeb osób niesłyszących i słabosłyszących, dostosowanych zostanie 58 wystaw stałych lubelskiego skansenu.

Muzeum zostało doposażone w materiały edukacyjne, których treść i forma była konsultowana z instytucjami oraz organizacjami działającymi na rzecz osób z dysfunkcjami słuchu. Placówka kupiła filmy z tłumaczem Polskiego Języka Migowego, lektorem i napisami w języku polskim o stałych wystawach muzealnych, oraz zamówiła tablice informacyjne, które umiejscowiono w newralgicznych punktach przestrzeni skansenu. Projekt „Ręce pełne słów. Dostosowanie formy przekazu treści ekspozycji muzealnej do potrzeb osób głuchych” jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie działań muzealnych.

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie – to skansen, na terenie którego znajdują się zabytki architektury drewnianej, murowanej i zbiory etnograficzne z rejonu dawnego województwa lubelskiego, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Placówka rozpoczęła działalność 1 stycznia 1970 roku. Ekspozycja skansenowska podzielona jest na siedem sektorów: Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla Lubelskiego, Podlasia, Nadbuża oraz sektor dworski i miasteczkowy. W 2013 roku na terenie skansenu ukończono rekonstrukcję miasteczka sprzed II wojny światowej, z ratuszem, posterunkiem policji, lodziarnią i domem żydowskiego cadyka.

Czytaj również