Dzisiaj jest 15 Maja 2021, Sobota, imieniny obchodzą:

Mapy dla niewidomych z XIX wieku

Dodano: 04 maja 2021

Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie zaprezentowało zbiór XIX-wiecznych map tyflograficznych dla osób niewidomych. Nie każda mapa jest poprawna merytorycznie, ale nikt nie ma wątpliwości, że są to unikatowe plany.

 

Zbiór obejmuje XIX-wieczne mapy wykonywane seryjnie w Alzacji. Wszystkie były produkowane na zlecenie placówek dla osób z dysfunkcjami wzroku w całej Europie. Dla wygody ich użytkowników, materiały tylfokartograficzne tłoczono na grubym kartonie. Nie każda mapa jest poprawna merytorycznie, ale na pewno – i tutaj nikt nie ma wątpliwości, że są to unikatowe plany.

Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących pokazało również mapy wydane przez M. Kunza w Berlinie oraz wyprodukowane w Gdańsku, przed i w trakcie I wojny światowej. Ich autorem jest ówczesny dyrektor zakładu dla ociemniałych, który tworzył we własnym zakresie udogodnienia dla swoich podopiecznych.     

Mapy tyflograficzne posiadają zabrudzenia – ślady rąk osób niewidomych, które z nich korzystały. Dlatego Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących podjęło współpracę z Biblioteką Jagiellońską w celu ich konserwacji. W przyszłości odnowione mapy będą prezentowane na terenie krakowskiej placówki dla osób niewidomych i słabowidzących.

Czytaj również