Dzisiaj jest 14 Października 2019, Poniedziałek, imieniny obchodzą:

Lepsze podróże z Poznania do Szczecina

Dodano: 02 lipca 2019

Dla podróżnych komfortowe stacje, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i tory przygotowane do szybszej jazdy 160 km/h – to efekty modernizacji, które zostaną osiągnięte na trasie Poznań – Szczecin. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizują kolejny odcinek linii Wielkopolska – Pomorze Zachodnie. Prace za prawie 200 mln zł będą kontynuowane od Słonic do Choszczna. Projekt współfinansowany z instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

 

– Nowe możliwości kolejowych podróży i sprawnych połączeń między Poznaniem a Szczecinem to jeden z istotnych efektów realizowanego obecnie Krajowego Programu Kolejowego za prawie 70 mld zł. Inwestycje prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. łączą regiony i zapewniają lepszą dostępność komunikacyjną tysiącom mieszkańców większych i mniejszych miejscowości na trasie z województwa zachodniopomorskiego do Wielkopolski. Kolej, także dzięki zmodernizowanym stacjom i przystankom, staje się bardziej otwarta na podróżnych i konkurencyjna względem innych środków transportu – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dziś (18 czerwca) umowę na modernizację trasy między Słonicami a Choszcznem. To kolejny projekt, który wchodzi do realizacji na ważnej trasie z Wielkopolski na Pomorze Zachodnie z Krajowego Programu Kolejowego. Wartość podpisanej umowy 196 mln złotych netto. Dofinansowanie unijne z instrumentu CEF „Łącząc Europę” wynosi 82 proc.

– Modernizacja linii kolejowej z Poznania do Szczecina to dla mieszkańców nowe, zdecydowanie korzystniejsze możliwości komunikacji w regionie, między województwami i łatwiejsze podróże do stolicy. Inwestycje kolejowe pozytywnie wpływają na rozwój gospodarczy i turystyczny województwa – powiedział Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski.

Słonice – Choszczno – komfort dla podróżnych i szybsza jazda

Podróżni odczują korzystne zmiany na stacjach Stary Klukom i Choszczno. Przewidziano modernizację 4 peronów. Będą wyższe, co ułatwi wsiadanie do pociągów i zostaną wyposażone w udogodnienia dla wszystkich podróżnych, bez względu na możliwości ruchowe. Nowe wiaty peronowe, jasne oświetlenie, system informacji pasażerskiej zwiększą komfort obsługi W Choszcznie przewidziano budowę przejścia pod torami z pochylniami dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Po zakończeniu wszystkich prac i odbiorach, skróci się czas przejazdu z Poznania do Szczecina. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/h. Obecnie tę trasę pociągi pokonują z prędkością od 100 do 140 km/h. Zwiększona zostanie także przepustowość linii, co oznacza, że na trasę będzie mogło wyjechać więcej pociągów. Między Słonicami a Choszcznem wymienione będzie ponad 23 km torów i sieci trakcyjnej. Bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym zwiększy przebudowa 4 przejazdów kolejowo – drogowych. Zmodernizowane będą 4 mosty i wiadukty. PLK pamiętają także o ochronie środowiska - zaplanowano bezpieczne przejścia dla zwierząt.

– Podpisaliśmy umowę na zachodniopomorski odcinek trasy Szczecin – Poznań, wkrótce podpiszemy kolejne. Aktualnie prace realizujemy na odcinku między Poznaniem Głównym a Wronkami. Inwestycja na linii z Poznania do Szczecina jest jednym z większych projektów Krajowego Programu Kolejowego. Po modernizacji mieszkańcy województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego zyskają szybsze połączenia oraz komfortowy dostęp do pociągów dzięki nowym, lepiej wyposażonym peronom – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Rozpoczęcie prac zaplanowano na początek III kwartału br. a ich zakończenie w IV kw. 2020 r. Słonice – Choszczno, to pierwszy z trzech zachodniopomorskich odcinków (między Słonicami a Szczecinem), który będzie modernizowany w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E59, na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Miedzy Słonicami a Szczecinem Dąbie w latach 2017 – 2018 PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wykonały już wyprzedzające prace torowe na szlakach za kwotę 140 mln zł netto. Pozwoli to na sprawną realizację kolejnych podpisywanych obecnie kontraktów.

Czytaj również