Dzisiaj jest 16 Lutego 2019, Sobota, imieniny obchodzą:

Jakie leki warto wziąć w podróż?

Dodano: 25 stycznia 2018

Wyjazdy to nie tylko planowanie trasy i atrakcji, ale też tego, co należy zabrać ze sobą do walizki. Ostatnią rzeczą, o jakiej myśli każdy podróżujący, to bycie chorym, jednak na taką ewentualność zawsze warto być przygotowanym, nawet podczas krótkich wakacji poza sezonem.

 

Źródło: www.newseria.pl

Niezależnie od długości wyjazdu, aby w jego trakcie wypocząć, wcześniej musimy zadbać o to, żeby mieć pod ręką wszystko co niezbędne. Oczywiście wiele rzeczy można bez problemu kupić na miejscu, ale gdy ma to być coś sprawdzonego, jak na przykład leki, lepiej nie liczyć na to, że w docelowym miejscu naszej podróży pożądany przez nas wyrób medyczny będzie akurat dostępny. Zabranie ze sobą pakietu leków jest tak samo ważne, jak przejście wszystkich niezbędnych szczepień przed wyjazdem do tropikalnych krajów.

Leki, które musimy mieć przy sobie

Jeżeli przyjmujemy leki regularnie, nie możemy o nich zapomnieć. Ułatwi nam to przechowywanie ich w jednym miejscu, żeby podczas pakowania z łatwością zabrać je wszystkie ze sobą lub przygotowanie wcześniej listy, na której ostatecznie odhaczymy to co wkładamy do apteczki. Pakując się na wyjazd z dala od domu, należy również pamiętać o ewentualnych chorobach, które mogą nas dopaść na miejscu. Powinniśmy zabrać ze sobą leki przeciwbólowe, które zazwyczaj zwalczają gorączkę i pierwsze objawy przeziębienia, a także pomogą w prozaicznym bólu głowy. Dodatkowo warto zabrać tabletki na gardło, maść na stłuczenia, plastry, które mogą okazać się niezbędne podczas dłuższych wędrówek oraz leki na dolegliwości trawienne, w tym preparat na biegunkę. Jeśli jedziemy z dziećmi, pamiętajmy również o syropie na kaszel oraz odpowiednim dla malucha środku na gorączkę. W tym przypadku nie powinno się eksperymentować, tylko wybrać to, co zawsze pomaga nam w takich sytuacjach. Niekiedy zdarza się tak, że już przed wyjazdem jesteśmy chorzy, więc zabranie sprawdzonych leków tylko przyspieszy powrót do formy.

– Najczęstsza chorobą podczas wyjazdu jest biegunka. Może być reakcją na zmianę diety lub po prostu na stres związany z podróżą. W wielu krajach przyczyną biegunki może być picie wody z kranu, niekiedy nawet przegotowana może spowodować problemy żołądkowe, dlatego najlepiej pić tą butelkowaną – mówi Dr Jacek Stańczyk, asystent Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Brzezinach, Lekarz Medycyny, Specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych.

Szybkie działanie w przypadku choroby

W przypadku wystąpienia biegunki, najodpowiedniejszym preparatem będzie taki, który szybko zakończy problemy z wypróżnianiem. Wiele leków dostępnych na rynku tylko hamuje objawy, czyli częste wizyty w toalecie, nie działając na przyczyny takie jak bakterie, wirusy i toksyny, przez co dolegliwość może nawracać. Aby w pełni cieszyć się wyjazdem, musimy przyjąć preparat, który te przyczyny usunie z naszego układu trawiennego. Dodatkowo istotne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, aby uniknąć odwodnienia. Ważne, aby nie były to napoje gazowane i słodzone, gdyż te nie gaszą w pełni pragnienia i są wydalane z naszego organizmu bez większych korzyści nawadniających.

– Szybkim sposobem na biegunkę jest SmectaGo, której składnik aktywny o nazwie diosmektyt to naturalna glinka. Do jej właściwości należy wytworzenie osłony powlekającej błonę śluzową jelit. Tworzy barierę, dzięki której ścianki jelita mogą się zregenerować i są chronione przed dalszym negatywnym działaniem bakterii, wirusów i toksyn. Diosmektyt ma także właściwości wiążące - wiąże drobnoustroje i eliminuje je z układu trawiennego – mówi Dr Jacek Stańczyk, asystent Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Brzezinach, Lekarz Medycyny, Specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych.

Gdy mamy ograniczony bagaż

Gdy wyjeżdżamy, często mamy możliwość zabrania tylko ograniczonego bagażu, dlatego powinniśmy zmniejszyć ilość opakowań, które ze sobą zabierzemy. Jeśli to możliwe, warto zabrać leki, które mogą stosować wszyscy członkowie rodziny, niezależnie od wieku.

Jeżeli codziennie musimy przyjmować leki, najlepiej wyposażyć się w pojemniczek z podziałem na dni tygodnia, w którym przygotujemy dawki na cały okres wyjazdu. Dzięki temu żadne opakowanie nie zawieruszy nam się wśród bagaży i nie będzie zajmowało dodatkowej przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem będą również leki, których jednorazowa dawka zawarta jest w niewielkim opakowaniu i jest od razu gotowa do spożycia. Taką postać ma np. środek na biegunkę SmectaGo zamknięty w jednodawkowych saszetkach, bezpośrednio z których wypija się zawiesinę.

Wyjazd często wiąże się z dużymi przygotowaniami i stresem. Zabierając ze sobą podstawowe leki, będziemy przygotowani na część chorób, jakie mogą nas spotkać. Taka gotowość zapewnia komfort w czasie podróży i odpoczynku na miejscu wyjazdu, ograniczając niepotrzebny stres.

Czytaj również