Dzisiaj jest 17 Kwietnia 2024, Środa, imieniny obchodzą:

Choroby nieuleczalne: POchP

Dodano: 05 stycznia 2017

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – to choroba nieuleczalna. Ale poprzez odpowiednie leczenie i ograniczenie narażenia na niekorzystne czynniki można spowolnić jej postęp. Na POchP choruje ponad 200 mln osób na całym świecie.

 

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – to zespół chorobowy charakteryzujący się postępującym i niecałkowicie odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Choroba rozwija się w wyniku uszkodzenia miąższu płucnego, który wywołuje trudne do wyleczenia zmiany w układzie oddechowym. W opinii naukowców POchP diagnozowana jest dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowywanych jest w Stanach Zjednoczonych.

Najczęstszą przyczyną choroby jest narażenie na dym tytoniowy. Rozpoznanie stawia się na podstawie badania spirometrycznego. Leczenie ma charakter objawowy.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc może powodować wiele objawów i zespołów objawowych: duszność, uporczywy, produktywny lub bezproduktywny kaszel, sinicę, nadciśnienie płucne, anemię, oraz osłabienie mięśni szkieletowych.  

Lekarze zalecają pacjentom, u których zdiagnozowano POchP: stosowanie środków farmakologicznych, rehabilitację oddechową, fizjoterapię, tlenoterapię, oraz w skrajnych przypadkach leczenie chirurgiczne.

Na Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc choruje około 210 mln osób na całym świecie. W Polsce choroba została rozpozna u ponad 2 mln pacjentów. 

Czytaj również